Schází nám životně důležité informace - rozhovor s ředitelkou Domácího hospice Jordán Janou Špačkovou
V roce 2013 byl prostřednictvím Hospice Dobrého Pastýře v Čerčanech realizován projekt s názvem „Paliativní péče pro každého, kdo ji potřebuje“. Cílem projektu bylo poskytnout veřejnosti důležité informace o způsobech důstojného odchodu ze života, o možnostech podpory a péče, které mohou občané České republiky využít. Hospic Dobrého Pastýře obdržel na projekt dotaci od Ministerstva zdravotnictví, z níž rozdělil přes 420 000 Kč mezi deset hospiců, kde byla realizována část vlastních aktivit projektu. Jedním z nich byl Domácí hospic Jordán, jehož ředitelce paní Janě Špačkové jsme položili pár následujících otázek.
1. Je podle vašeho názoru veřejnost dostatečně informována o hospicové a paliativní péči tak, aby ji mohla v případě potřeby v plném rozsahu využít?
Myslíme si, že veřejnost není dostatečně informována, proto většina veřejnosti nemůže v případě potřeby tuto péči využívat. Pokud hodnotíme informovanost veřejnosti v našem místním regionu (Táborsko), můžeme odhadovat nárůst informovanosti za poslední 4 roky působení naší organizace (besedy na školách, obcích, v klubech seniorů, oblastní nemocnici, dny otevřených dveří, kurzy pro pečující, svépomocná setkání pečujících, kulturní akce spojené s osvětou o paliativní péči, spolupráce s praktickými lékaři a místními neziskovými organizacemi, aktivní webové stránky, letáky pro odborníky a veřejnost). Naším cílem je přispět k tomu, aby co nejvíce lidí mělo relevantní informace o možnostech paliativní a hospicové péče, o dobrém umírání. Do roku 2018 chceme dosáhnout nejméně 20% informovanosti naší regionální veřejnosti o mobilní specializované paliativní péči Domácího hospice Jordán.
2. Projekt „Paliativní péče pro každého, kdo ji potřebuje“, realizovaný Hospicem Dobrého Pastýře, byl zaměřen právě na zlepšení informovanosti veřejnosti. Jakým způsobem jste využili finanční prostředky poskytnuté v rámci tohoto projektu?
Projekt jsme velmi uvítali a plně jsme jej využili pro tvorbu a distribuci informačních letáků o hospicové a paliativní péči pro různé cílové skupiny (laická i odborná veřejnost, pacienti, pečující). Realizovali jsme tak základní rámec informačních letáků, který nyní dále rozvíjíme, doplňujeme o další konkrétní témata paliativní péče. Projekt nám umožnil nastartovat systémové řešení tvorby a distribuce tištěných informačních materiálů našeho hospice.
3. Projekt byl financován z dotace Ministerstva zdravotnictví. Domníváte se, že je hospicová a paliativní péče dostatečně systémově podporována?
Hospicová a paliativní péče není v ČR systémově podporována. Naše zkušenosti s provozováním domácí hospicové péče ukazují na neexistenci zdravotně-sociálního systému, který by umožnil rozvoj této péče.
V sobotu 21.4.2018 se v Hospici Dobrého Pastýře uskuteční vzpomínkové setkání pro pozůstalé
Pan Libor byl v Hospici Dobrého Pastýře hospitalizován v prosinci minulého roku
Tak a je tu konec roku. A s ním i poslední letošní akce za námi. Adventní neděle s Betlémským světlem… A pocity?