Pokoj číslo 10

10

Darujte nám svůj příběh doprovázení v Hospici Dobrého Pastýře. My ho vetkneme do virtuální vzpomínkové zdi tohoto pokojíku, kde Váš blízký pobýval, kde zaznělo jeho poslední slovo, přání, nádech, výdech…

Společně tak poskládáme ze střípků vzpomínek mozaiku, jež vypoví svědectví o nepostradatelnosti hospicové péče. Že má smysl, hluboký smysl. A že si zaslouží po dlouhých letech systémové řešení jejího financování. Teď víc než kdy jindy je potřeba, aby Ti, kteří mají možnost a moc jej hledat, věděli, jak důležité je najít ho. A do té doby, budeme doufat, že se najdou patroni, jež budou prostřednictvím svých darů bdít nad péčí a příběhy, které se v pokojích momentálně odehrávají…

Své vzpomínky nám můžete poslat prostřednictvím formuláře níže nebo e-mailem: komunikace@hospic-cercany.cz. Děkujeme.

FORMULÁŘ PRO VÁŠ PŘÍBĚH

Staňte se patronem příběhů pacientů a jejich doprovázejících blízkých, jež se v pokojích Hospice Dobrého Pastýře momentálně odehrávají.

Podpořte péči o nevyléčitelně nemocné prostřednictvím pravidelného měsíčního příspěvku.

VZPOMÍNKOVÁ ZEĎ

VLADIMÍR, 2022

– Jana, PR+FR –

Nepamatuji takový rej. Vřelé intenzivní návštěvy v zahradě hospice, v Dobrobistru, na terase, na balkoně, v átriu, na chodbách, na pokoji… Procesí přátel a blízkých, doslova… Denně. 63 dní. Mladý umělec, violista…

Mladý… No ano, na pobyt u nás určitě. 49… Mezi návštěvami poznávám tváře, které jsem potkala při jiných příležitostech, v divadle, v opeře i různě jinde… Mezi vzrušenými hovory návštěvníků vidím pokaždé jeho úsměv. Krásný člověk. Je a musel být. Jinak by ten rej neměl opodstatní, nebyl by…

Proč? Proč musí odejít hodný milovaný člověk tak mladý…? Ten, který skrze svůj dar, talent přibližoval nás ostatní ke hvězdám…?

Ne vždy je lehké přihlížet doprovázení u nás.

Je obtížné zpracovat vzpomínku na interpretaci slov umírajícího jeho nejlepším přítelem… „Jsou tady… všude kolem…“, říká Vládík. „Kdo?“, ptá se doprovázející přítel. „Krokodýli…, nech mě, ať už to mám za sebou…“

– Katka, staniční sestra 1. patra –

Pan Vladimír byl velmi uznávaný hudebník. Pohodový gurmán, který měl v oblibě dobré jídla a uměl si je náležitě vychutnat. Jelikož byl velmi milé, pohodové a obětavé povahy, měl velké množství přátel, kteří za ním chodili opravdu v hojném počtu, až jsme v jednu chvíli museli vymyslet systém střídání.

Často u něj kamarádi přespávali, vozili ho do naší zahrady a o víkendech se za velkého počtu lidí grilovalo, hrálo, zpívalo a veselilo… Krásná setkání to byla pro všechny z hospice, kteří byli srdečně zváni. Nejvíce mě osobně se do paměti vryla jedna vzpomínka, kdy den před plánovaným příjmem pana Vladimíra, přijel k nám na oddělení jeden z jeho nejbližších přátel, aby mu vyzdobil jeho pokojíček fotkami z cest, setkání, rodinou atd. Opravdu nádherné propojení přátelství.

RADANA, 2022

– Veronika, dcera –

Moje maminka přišla do hospice 13.1.2022. Přihlásili jsme se na recepci a paní se nás ptala, kde je „pacient“ divila se totiž asi tomu, že maminka stála vedle mně a byla naprosto chodící a působila evidentně vitálně…

Já i maminka, jsme měly při nástupu obavy, ale ani jedna jsme si je raději nesdělovaly a snažily se před sebou tvářit, jakoby jsem jí vedla někam třeba do hotelu. A zpětně musím říct, že to bylo nejlepší rozhodnutí v dané situaci.

Maminka se zabydlela, a protože již nemohla mluvit, tak mi psala ručně dopisy nebo gestikulovala a často na mně ukazovala palec nahoru…jako, jako že se jí tam líbí, a že je ráda, že jsem pro ní toto místo vybrala a že se tam maminka dostala. Když jsem se jí ptala několikrát, jestli jsou na ní všichni tak milý, jak působili na mně, gestem ukázala a pohladila mně…jako že všichni jsou moc hodní.

A musím říct, že od vstupu na recepci, přes sestřičky, ošetřovatelky, uklízečky, prostě pokaždé, když jsem se s někým z hospice setkala, jsem si říkala, že to snad není ani možné, jak milý, ochotní lidé tady pracují. Neuvěřitelné asi pro nikoho, kdo to sám nezažije. V této extrémně citlivé a vypjaté stresové situaci, jsou to opravdu profíci a andělé, jak pro nás „příbuzenstvo“, tak 100% pro nemocného.

Jednou mi maminka napsala, že sedí na balkoně a připadá si jako Anděl na horách (její oblíbený film). Měla jsem v té době 8mi měsíční dcerku, se kterou jsem za maminkou chodila. Vždy mi sestra přinesla něco na podlahu, ať dcerka neleze po studené zemi. Jednou mi na balkoně nasněžilo trochu do kočárku, sestry mi sami z kočárku vyndaly věci a rozvěsily je po topení. Maminka sice na pokoji měla televizi zavěšenou, ale říkala, že se jí nahoru špatně dívá. Tak jsme opět poprosily personál a ten se snažil mamince televizi dát na stůl do úrovně očí.

Bylo tam těch situací mnoho, a vždy mi kdokoliv z personálu vyšel vstříc. Poslední setkání s maminkou, byl buď hodně o osudu, ale i o sestřičce, která měla službu. Přišla jsem za maminkou 30.1.2022, ale chtěla jsem po sestře, ať se maminky jde zeptat, zda se na návštěvu cítí. (Den předem už byla velmi unavená a ani telefonem se nechtěla vidět). Chtěla jsem mamince dát možnost rozhodnutí, a nevnutit se někomu, kdo už se třeba z jakéhokoliv důvodu na poslední návštěvu necítí. Čekala jsem za dveřmi pokoje a sestra se šla maminky zeptat, zda si přeje návštěvu od dcery a já se klepala strachy, že řekne ne a nebudu mít možnost se s ní rozloučit, ale budu to muset respektovat. Pro mne dlouhé chvíli (ale ona byla určitě kratší, než se mi zdála), sestra vyšla a řekla, že maminka povolila návštěvu jen mezi dveřmi, což mi bylo jasné, že maminka sestře kývala hlavou že nechce, ale sestra jí určitě přemlouvala a rozhodla, možná i za ní a to kvůli mně. Věděla, že to bude moje poslední možnost. Věřím, že to tak nějak v tom pokoji muselo být. Já se tedy s maminkou rozloučila mezi dveřmi a bylo to velmi emotivní a velmi těžké, a to pro maminku, pro mne ale i pro tu sestru.

Po zavření dveří jsme obě se sestrou, byť jsme se viděly poprvé brečely. Objala mne a snažila se utěšit. Byla prostředníkem rozloučení matky s dcerou. A já jí za to děkuji a jsem vděčná. Myslím, že to vymyslela pro danou chvíli nejlépe. Po tomto rozloučení, jsem už za maminkou jet nemohla, ona už jen spala, a jezdil za ní manžel. Já už jsem věděla, že si to maminka nepřála a jí bych už nepomohla. Manžel, vše se sestrami řešil a posílal moje vzkazy… Maminka zemřela 8.2.2022. Její pobyl byl krátký asi cca 3 týdny, ale já za tyto chvíle budu do své smrti vděčná.

Perfektní péče a důstojná atmosféra. Mamince bylo 55 let.

DANIEL, 2020

– Jarmila, dobrovolnice –

Vzpomínka na pana Daniela. Povídali jsme si spolu o staré Praze a o místech, která si pamatuji z dětství. To jsem prožila na Vinohradech v Sokolské ulici, odkud bylo blízko pod Vyšehrad, kde pan Daniel pracoval v tiskárně. Vzpomínal na svoje dětství za války, kdy žil s maminkou někde poblíž Kladna a občas jel do Prahy na kole do Libně, kde oficiálně bydleli…

V době atentátu na Heydricha jel zrovna domů. Říkal, že měl velké štěstí, že dojel dřív, než nacisti začali hledat jednoho z atentátníků, který z místa činu odjel na kole.

Vzpomínal i na svou první ženu, jejíž fotografii měl na nástěnce. Prý to byla dobrá holka. Zemřela mu na rakovinu.

Rád mluvil o své chalupě v Tomicích, kam ho bral syn na víkendy. Měl to tam rád. O období života doma, předtím, než byl přijat do hospice, mi říkal, že míval hlad, protože po posledním pobytu v nemocnici nebyl schopen dojít si nakoupit. Zpočátku se v hospici nemohl dosytit. Chutnalo mu všechno, co mu přinesli.

Stresovaly ho dotazy pana doktora, jestli ho něco nebolí. Zřejmě nebyl moc informován o svém zdravotním stavu. Proto mu vrtalo v hlavě, co ho má bolet a proč. Bylo na něm vidět, že má strach.

Povídání s panem Danielem nebylo nijak důvěrné. Své pocity uměl skrývat a mnohé nevyslovit. Pochopila jsem ale, že se dokázal vyrovnat s každou situací a často se i přizpůsobil, aby měl klid.

JAN, 2022

– Katka, staniční sestra 1. patra –

Pan Jan byl jedno velké překvapení… Velmi milý dědeček, kterému jsme vždy v poledne zapnuli televizi s polední mší. Čekal zde na setkání se svou babičkou. Nikdy neopomněl při vstupu do „jeho“ dveří nabídnout jednoho panáčka.

Měl velmi rád, když jsme s ním hráli karty nebo si jen tak povídali třeba o jeho lásce k holubům…

Při návštěvě terapeutického koně se rozzářil jak sluníčko, odhodil berle a objal koně s takovou láskou, která vyrazila dech mě i všem přihlížejícím. Pak jsem mu podala berle a on zavelel: „A jdeme, teď jsem si splnil co jsem chtěl“… a odkráčel jako pán… Tak i odešel tam nahoru za svou babičkou, která odešla jen pár dnů před ním. S jeho úžasnou rodinou se nám podařilo zvládnou jeho odchod tak, jak si velký pán ve věku 93 let zasloužil…